Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
585 postów 2524 komentarze

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Wojna o Iran w Syrii, nowe rozdania?-widziane z USA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wbrew pozorom, Rosja i Iran mają obecnie więcej sprzecznych interesów, które moga doprowadzić do wojny pomiędzy obecnymi sojusznikami w walce z wpływami USA i Izraela.

Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że walka o ogromne irańskie zasoby złóż ropy i gazu, oraz metali ziem rzadkich, wchodzi w decydującą fazę na terenie Syrii. Pozornie wygląda na to, że USA wraz z Izraelem stały się przegraną stroną, zaś Rosja jest wielkim wygranym wraz z Turcją i Iranem. Chiny zaś są ciągle niewidoczne, ale zaangażowane mocno po stronie Iranu. Na dzień dzisiejszy USA wraz z Izraelem przegrały walkę o Iran, rozgrywając fatalnie kartę kurdyjską.
Jest to też bardzo gorzka lekcja dla  naszego bezmózgiego magdalenkowego eliciarstwa w wydaniu patriotycznie inaczej. Wprawdzie pomogliśmy w minimalnym stopniu aliantom w Normandii, a na ten przykład nie pomoglismy wojskom USA w Wietnamie. Pamiętam za tow. Wiesława slogan „Ręce precz od Wietnamu”. Więc jeśli tylko ruska barbaria nas zaatakuje, to Amerykanie szybko się wycofają, mówiąc nam że im nie pomogliśmy w Wietnamie. Na dzisiaj w społeczeństwie amerykańskim jest ogromna niechęć do odgrywania roli błędnego rycerza przez amerykańskie wojsko. Skoro nie ma politycznej woli na awanturę wojenną w interesie Izraela, to co dopiero w interesie Polski, którą reprezentują darmowe i bezmózgie  lachociągi.
Wielokrotnie pisałam że wyłuskanie Turcji przez Rosjan i przeciągnięcie Turcji na rosyjska stronę było decydującym momentem w walce o Iran na terenie Syrii. Neokoni nie byli pewni Erdoggana, więc chcieli się go pozbyć, zastępując go swoja marionetką Gullenem, który zrobiłby wszystko, czego życzyłby sobie Izrael. Jednak wywiad rosyjski kontrolując zamach stanu w Turcji ocalił Erdoggana, który od tego momentu robi to, co każe mu Rosja.
Więc dla Rosji wymarzona była sytuacja, kiedy jedynym sojusznikiem USA i Izraela, zostali Kurdowie, więc Amerykanie do spółki z Izraelem, zaczęli uzbrajać Kurdów, robiąc sobie jeszcze większego wroga z Turcji. Więc zdrada Kurdów przez USA była tylko kwestią czasu. Takie były następstwa kolejnego błędu neokonów w ich bliskowschodniej awanturze w budowaniu Wielkiego Izraela. Więc Trumpowi nie pozostało nic innego jak wywalić Boltona i wycofać się ze wsparcia Kurdów przeciwko Turcji, zanim neokoni nie wciągną wojsko USA w kolejne bagno dużo gorsze od wietnamskiego i irackiego razem wziętych.
Pisałam wielokrotnie, że decydującym momentem było wejście Rosji do gry o Iran w Syrii. Obama będący prezydentem USA nie zdecydował się na konfrontacje militarną z Rosją. Wiedział że byłaby to dla USA katastrofa rozłożona w czasie, zaś ponadto głęboka niechęć do kolejnej awantury w interesie Izraela byłaby bardzo niepopularna wśród Amerykanów. Ponieważ USA wkracza w decydujący rok wyborów prezydenckich, więc obecny ubiegający się o reelekcję prezydent, jak również jego kontrkandydat, staliby na przegranych pozycjach, gdyby rozpoczęli działania militarne przeciwko Iranowi czy to w Syrii, Libanie, Iraku oraz Jemenie. Jak pokazało życie zmarnowano dziesiatki miliardów dolarów na tzw. zmiany rezimów, które to miały zapewnić Izraelowi dominację na Bliskim Wschodzie, a skończyło sie na tym, że Izrael ma pod nosem tysiące irańskich rakiet wycelowanych w wybrane cele na terenie Izraela.
Jak pokazała proza wojny, zmarnowano dziesiątki miliardów dolarów na wojnę z Iranem w Iraku, Syrii i w Jemenie i jak się okazało wyszkolenie i broń dla tzw. dzihadystów to zdecydowanie za mało jak na walke z Iranem. Przy tej okazji okazało się również, iż wysłanie wosk USA do bezpośrednich starć z wojskami Iranu groziłoby totalna katastrofą o nieprzewidywalnych następstwach w samych USA. Próba wciągnięcia Turcji do wojny z Iranem zakończyła się również spektakularną klęską. To dlatego neokoni ubzdurali sobie, że można zastapić niepewnego Erdoggana Gullenem, w ich rękach marionetką któryby wydał rozkaz wojskom tureckim do zaatakowania Iranu wraz z tzw. bojownikami ISIS oraż różnymi bandami sponsorowanymi przez Zachód.
W obecnej chwili neokoni nie mają żadnego znaczącego sojusznika na Bliskim Wschodzie, z którym to możnaby rozpocząć wojnę z Iranem z widokiem na jakikolwiek sukces. Co prawda mają pieniądze od sunnickich monarchii naftowych, ale przypadek Arabii Saudyjskiej pokazał, że setki miliardów dolarów wydanych na uzbrojenie nic nie pomogło, a Iran pokazał że broń zachodnia, głównie amerykańska jest bezużyteczna wobec irańskich rakiet supersonicznych. Wiele mówi się teraz po ostatnich atakach, że system „Patriot” potrafi przechwycić rakiety pędzące z prędkością przekraczajacą pięciokrotnie prędkość dźwięku, jednak irańskie rakiety były o wiele szybsze, skoro system Patriot okazał się bezużyteczny wobec precyzji i szybkości irańskich rakiet.
Iran dowiódł również że posiada świetny wywiad, skoro siły irańskie zestrzeliły amerykańskiego drona, który był podprowadzany na cel przez załogowy samolot do ataku na konkretny cel w Iranie. Tak więc tzw. siły koalicji zachodniej pod przewodem USA i Izraela, po zdradzie Kurdów, zostały zmuszone do ewakuacji z Syrii, jednak USA zdecydowało sie jeszcze na utrzymywanie syryjskich pól naftowych. Zobaczymy na jak długo. Iran na pewno będzie sprawdzał US Army ich ochotę na utrzymywanie pól naftowych walką, uruchamiając do tego celu swoich dzichadystów.
Na dzisiaj rodzi się w bólach nowy sojusz wojskowy Rosji i Turcji, ale znamienne jest że bez Iranu.  Czy wobec tego Rosja nie osiągnęła porozumienia z USA i Izraelem, by za wszelką cenę izolować Iran w Syrii i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się jego wpływów na cały Bliski Wschód.
Bo tak naprawdę Iran wyrasta na głównego konkurenta Rosjan w walce o wpływy na Bliskim Wschodzie. Rosjanie zdają sobie sprawę, że Iran wkrótce zacznie rozgrywać kartę kurdyjską przeciw niej i Izraelowi. Iran specjalnie nie tępi Kurdów na swoim terytorium, a może dozbroić w takim samym stopniu Kurdów jak to zrobił z Jemeńczykami, a kto wie czy zapobiegawczo nie zrobił już tego, gdyż można było łatwo przewidzieć że koalicja izraelska kiedyś będzie musiała zostawić Kurdów na pastwę Turcji. Więc ochrona irańska dla Kurdów spełniałaby ochronę przed Turkami. Ponieważ Rosja sprzymierzyła się z Turcją, więc Kurdowie będą szukać ochrony właśnie w Iranie. Tak więc Iran zyskał nagle bardzo cennego sprzymierzeńca przeszkolonego przez Mossad i CIA, zaprawionego na bieżąco w bojach.
W poprzedniej notce wspomniałam za Wall Street Journall, że Iran posiada ponad stutysięczną armię w Syrii walcząca na razie wspólnie z Rosjanami przeciwko niedobitkom Państwa Islamskiego, wspomaganych wszechstronnie przez Zachód. Armia ta musi byc zaopatrywana poprzez Irak, którego przywódca dał jasno do zrozumienia, że w razie wybuchu wojny pomiędzy Iranem a koalicją zachodnią będzie zmuszony poprzeć siły irańskie. Z tego oświadczenia wynika że Irak jest już pod kontrolą Iranu.Więc walka o wpływy w Syrii wkrótce rozegra się pomiędzy Rosją sprzymierzoną z Turcją oraz korzystającą z usług wywiadowczych Mossadu i CIA. To dlatego USA zajęło wyczekującą pozycję na polach naftowych Syrii, oczekując na wybuch konfliktu pomiędzy Rosją i Iranem.
Dla Amerykanów najważniejsze jest w chwili obecnej ponowne przeciągnięcie Turcji na swoją stronę, ale aby to zrobić muszą iść na duże ustępstwa Erdogganowi. Nie wydaje mi się, by dali Erdogganowi wolną  ręke do ostatecznego rozwiązania problemu kurdyjskiego, zresztą Erdoggan już może to zrobić, tylko że powstrzymuje go od tego sama Rosja, która to szykuje się do ostatecznej rozgrywki z Iranem i nie by Kurdowie stali się sprzymierzeńcami Iranu.
Tymczasem Iran wykorzystuje swój cenny czas, gdyż dopiero za rok odbędą się wybory prezydenckie w USA i żaden z głównych kandydatów nie będzie mówił o jakiejkolwiek wojnie z Iranem, gdyż byłby z góry na przegranej pozycji. Iran konsekwentnie rozbudowywuje swoje bazy wojskowe na terenie Syrii, Iraku, oraz Jemenu. Już jest w stanie zablokować eksport ropy z rejonu Zatoki Perskiej, jeśli do takiego kroku zostanie zmuszony przez USA i Izrael.
Rosjanie na obecną chwilę dysponują dwoma dużymi i stałymi bazami wojskowymi na terenie Syrii, ale powiedzmy sobie szczerze jest to zdecydowanie za mało na wojnę z Iranem, który na dodatek ma po swojej stronie ludność cywilną Syrii, co będzie miało duże znaczenie w przypadku wojny z Rosją. O wartości irańskiego wywiadu pzrekonali się sami Rosjanie, którym wywiad irański podawał pozycje dżihadystów, by rosyjskie lotnictwo dokonywało pewnych nalotów, konsekwentnie niszcząc każdego dnia ich wojsko i zachodni sprzęt, oraz linie zaopatrzenia.
Wreszcie najważniejszy powód, dla którego może wybuchnąć wojna pomiędzy Rosją a Iranem. Iran walcząc o wpływy w Iraku i Syrii chce zbudować gazociąg do brzegów Morza Śródziemnego, by stamtąd eksportować gaz do Europy. Więc polityka gazowa Iranu stoi w całkowitej sprzeczności z interesami rosyjskimi. Nieoficjalnie mówi się, że Rosja dlatego wkroczyła do Syrii, by zablokować Iran w wysiłkach eksportu ich gazu do Europy. Stąd też w ekspresowym tempie budowa Tureckiego Potoku, bez specjalnego sprzeciwu USA i Izraela.
Jesli spojrzeć na wojnę w Syrii pod tym właśnie kątem, to Rosja okazuje się cennym sprzymierzeńcem Izraela, poniewaz blokuje główna inwestycję irańską. Rosja blokując Iran w Syrii, pozwala skupić się USA na ich najważniejszym przeciwniku geopolitycznym, czyli Chiny. Chińczycy najwięcej importują surowców energetycznych właśnie z Iranu. Z kolei blokada morska jaką mogą zrobić Amerykanie Iranowi i Chinom może okazać się prestiżowym i bardzo ryzykownym wyzwaniem dla USA i ich sojuszników.
Iran zrobił na terenie Arabii Saudyjskiej wielki i skuteczny pokaz swojej bronii, uświadamiając głównie Amerykanom, że ich bazy wojskowe na Bliskim Wschodzie mogą zostać skutecznie unieszkodliwione w każdej dowolnej chwili przez irańskie rakiety nowej generacji. Był to również sygnal wysłany Rosjanom. Dla Rosji sprawdzanie skuteczności swoich systemów s-400 wobec irańskich rakiet mogłoby być bardzo ryzykowne. Rosjanie wtedy straciliby swojebazy wojskowe w Syrii, nie mówiąc o kompletnej bladze propagandowej o wielkiej skuteczności ich zintegrowanych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.
Natomiast Iran posiada sprawdzony w warunkach bojowych na przeciwniku najbardziej wymagającym, swoje bronie ofensywne i defensywne. Wielokrotnie pisałam, że Iran już dawno stał się potęgą regionalną, z czym absolutnie nie mogą pogodzić się Izrael i ślepo popierające go lobby proizraelskie w USA. W obecnej chwili jest on najważniejszym graczem w rejonie Zatoki Perskiej, z którym to muszą liczyć się wszyscy pozostali globalni gracze. Nawet gdyby wszyscy globalni gracze, pomimo swoich sprzecznych i nie do pogodzenia interesów chcieli wyeliminować Iran i go zniszczyć, to i tak cena byłaby zbyt duża i wkrótce rozpoczęła by sie wojna o kolejną globalna dominację. Ameryka niestety powoli przestaje być globalnym graczem od czasów prezydenta Reagana, kltóry to dopuścił neokonów do władzy, dla których zawsze był Izrael first. Niestety dla Ameryki taka polityka kończy się spektakularnym upadkiem gospodarczym i prestizowym, zas dla Izraela stworzyła największe zagrożenie od czasów jego powstania w 1948 roku. Klucz dalej tkwi w Iranie, zaś z każdym dniem maleją szanse Ameryki do bycia jedynym supermocarstwem. I tak niestety będzie, dopóki wielki wpływ na politykę amerykańską ma lobby proizraelskie.    
 
   
 

KOMENTARZE

 • Iran
  "nowy sojusz wojskowy Rosji i Turcji, ale znamienne jest że bez Iranu. Czy wobec tego Rosja nie osiągnęła porozumienia z USA i Izraelem, by za wszelką cenę izolować Iran w Syrii i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się jego wpływów na cały Bliski Wschód.
  Bo tak naprawdę Iran wyrasta na głównego konkurenta Rosjan w walce o wpływy na Bliskim Wschodzie. Rosjanie zdają sobie sprawę, że Iran wkrótce zacznie rozgrywać kartę kurdyjską przeciw niej i Izraelowi."

  Wątpię. Iran nie chce podsycać kurdyjskiego separatyzmu ani wchodzić w konflikt z Rosją czy Turcją. Moim zdaniem ma ambicję bycia w pełni niezależnym, zamiast czyimś satelitą, przełamać izolację i promować swój model rozwoju.
 • Osobiście wolałbym,
  żeby to Iran rozdawał karty na BW bo jest to państwo solidne i przewidywalne. Ale podstawowym atutem jest to, że Persowie nie pojdą na żadne zgniłe kompromisy z syjonistami. Co do Rosji i Turcji to wszyscy wiemy jak to wygląda.
  Optymalny układ to taki, że Iran trzyma krótko Izrael i Arabię Saudyjską a Rosja pozostaje sojusznikiem Persów. Myślę, że to jest możliwe.

  Oczywiście serdeczne pozdrowienia :)
 • wierzyć garbatym
  ..."za Wall Street Journall, że Iran posiada ponad stutysięczną armię w Syrii"

  Wowww.... nie uwierzę aż zobaczę. Czy WS Journall wyobraża sobie jakie olbrzymie logistyczne wyzwanie dla Iranu kryje się pod tymi dywagacjami?
  Moim zdaniem dla Izraela im więcej irańskich wojsk w Syrii tym więcej piszczą i wszyscy mają wymówkę. Jak dla mnie to baloney żydowskiego Wall Street Journall dla celów strategicznych i propagandowych Izraela.
 • Wojn u Rosji z Iranem nie będzie.
  To Iran potrzebuje Rosji jako sojusznika, a nie Rosja Iranu. Iran buduje rurociągi na Wschód, a nie do Morza Śródziemnego, bo Europa należy do rosyjskiego gazu. Rosja jest cennym sojusznikiem, bo jest siłą w ONZ i z Chinami blokuje co może, np. wojnę z Iranem. Rosja też nadzoruje irańską elektrownię atomową, dostarcza paliwa.

  Irańskie rurociągi idą do Pakistanu, Indii i do Chin i amerykańskie sankcje temu przeszkadzają. https://www.dw.com/en/iran-gas-pipeline-deal-with-pakistan-hampered-by-us-sanctions/a-48802450
  https://www.aljazeera.com/news/2019/10/iran-chinese-state-oil-firm-withdraws-5bn-deal-191006191347427.html
  Iran cierpliwie czeka na to aby go przyjęto do Szanghajskiej Organizacji Współpracy, gdzie dominują Rosja i Chiny. https://pl.wikipedia.org/wiki/Szanghajska_Organizacja_Wsp%C3%B3%C5%82pracy

  Iran ceni partnerstwo w Euro-Azjatyckiej Unii, (Rosja, Białoruś, Armenia, ...)bo może handlować bez użycia dolarów amerykańskich, też z powodu właśnie sankcji, państwa tam handlują we własnej walucie.
  https://www.presstv.com/Detail/2019/09/30/607531/Rouhani-Armenia-Eurasian-Economic-Union-trade
 • Ja sądzę że nie ma wrogości między Rosją a Iranem.
  Są sprzeczne interesy i niespójna strategia.
  Sprzeczność interesów to gaz dla Europy choć i tu się pewnie dogadają
  bo południe Europy nie jest obsługiwane przez rosyjski gaz.

  Sprzeczności istnieją pewnie na płaszczyźnie relacji z Izraelem.
  Iran z Izraelem idą na noże...to wróży wielką i krwawą wojnę być może z udziałem USA.
  Rosja nie chce wojny i stara się wygasić konflikty wiedząc że i tak czas pracuje dla Rosji i dla Iranu a przeciw USA i Izraelowi.
  Rosja woli wygrać poprzez samo zapadniecie się globalnej mafii żydowskiej.
  To strategia Putina widać ją również w Ukrainie ale i w Polsce gdzie Rosja niemal nie reaguje na agresywną Polską politykę.
  Gdy zimny Lech zablokował Rosji budowę Jamału II to Rosja spokojnie obeszła Polskę poprzez Bałtyk budując NSI. Teraz buduje NSII.
  Rosja zamiast naciskać , wymuszać lub wprost przymuszać woli obchodzić, robić uniki...schodzić z linii ciosu..
  ale każdy wie że jak nie będzie miała wyjścia to przywali skutecznie i nieodwracalnie.
  Następca Putina może już nie być taki pokojowy..
  Wielka siła a Rosja ją ma aż kusi to wykorzystania i poprawy własnego prestiżu.
  Rosja szachuje przeciwnika i czeka na jego upadek .. bez bezpośredniej walki. I pewnie dlatego też Rosja powstrzymuje i Iran i Izrael.
  Iran ma wrażenie że Rosja stoi po stronie Izraela a Izrael ma wrażenie że Rosja stoi po stronie Iranu.
  a Rosja stoi po stronie pokoju...nawet za duża cenę...(np za cenę zmasakrowanych Wagnerowców w Syrii).
 • @Oscar 16:06:56
  Rosja może płaci z opóźnieniem ale za to z dużą nawiązką. Przekonał się o tym Erdogan.
 • Rosja robi na Bliskim Wschodzie
  za tę babę - co to ją diabeł posyła - kiedy sam nie może.
  Wniosek?
  Świat jednobiegunowy nie sprawdził się zaraz na starcie.
 • @demonkracja 18:38:55
  Jest gorzej czyli lepiej.
  Układ jednobiegunowy na szczęście się nie sprawdził gdy Rosja i Chiny były dostatecznie silne.
  BO gdyby Rosja i Chiny były słabe to układ jednobiegunowy by się "sprawdził"
  i nikt nie odważył by się twierdzić że się nie sprawdził bo wszyscy na świecie podlegali by jednemu żydowskiemu biegunowi.
  A w polityce na świecie funkcjonowali by wyłącznie tacy "patrioci" jak solidaruchy... i oni by wychwalali tę jednobiegunową ""demokrację" pod niebiosa...we wszystkich językach świata..
  mafia żydowska zyskała by status "Boga".
  Krytyka mafii była zakazana pod rygorem najsurowszych kar...
  LGBT, multikulti, handel organami, narkotykami, ropą, dziewicami pewnie stały by się "kulturową" normą dla świata.
 • @Oscar 18:47:32
  ------------
  "Jest gorzej czyli lepiej"
  ------------
  Jest tak samo - ponieważ światowa, żymska mafia - i tak kontroluje wszystkie bieguny. Jedyna różnica - to rzeczywiście jest taka, że Żym oficjalnie nie może posadzić swojego zadu na "boski" tron - na czym zyskują ludzie stworzeni przez Boga.
 • @demonkracja 18:38:55
  "Świat jednobiegunowy nie sprawdził się zaraz na starcie."

  Świat jednobiegunowy jest niemożliwy, tak samo jak jednobiegunowy magnes.

  Zawsze wyłaniają się bieguny, jak jedna strona kompletnie pokona przeciwnika, to sama się zaraz rozszczepi od środka, np przez wojnę domową.
 • @Pedant 19:13:33
  hehehe to słuszna uwaga ... i fajna analogia.
 • @Oscar 16:06:56
  "Zimny Lech" (nie kpij z nieżyjącego) ? Człowieku budowę Jamall-u II zablokował rząd Buzka ,a dokładnie minister Steinhoff,gdyż postawili na gazociąg norweski .Który został zablokowany przez późniejszy rząd Millera.Jednakże na rozmowy o budowie Jamall II było już za późno.
 • @Pedant 19:13:33
  ---------------
  "Świat jednobiegunowy jest niemożliwy, tak samo jak jednobiegunowy magnes."
  ---------------
  Ileż to różnych wyczynów z diabelskiego arsenału dokonano pod sztandarem utopii.
  Wniosek?
  Nie sądzę aby - to jak w cytacie obce było dzieciom Złego. Po prostu świata jednobiegunowego użyto jako etapu mądrości w którym dokonano tego - co planowano.
 • @demonkracja 21:28:30
  "Ileż to różnych wyczynów z diabelskiego arsenału dokonano pod sztandarem utopii.
  Wniosek?
  Nie sądzę aby - to jak w cytacie obce było dzieciom Złego"

  Jest coś takiego jak aktywne zło, ale jest także zwykła głupota nawet w najwyższych kręgach decyzyjnych. Nie jedno mocarstwo przez nią upadło.
 • @Pedant 21:41:20
  --------------
  "Jest coś takiego jak aktywne zło, ale jest także zwykła głupota nawet w najwyższych kręgach decyzyjnych. Nie jedno mocarstwo przez nią upadło."
  --------------
  Zgoda - a dowodem na powyższe jest "Koniec historii" - Fukujamy.
  Wniosek?
  Nie wiemy - jak było naprawdę - dlatego oba warianty są prawdopodobne.
 • @Pedant 13:50:36
  Rosja realizuje od czasów Putina swoją odwieczna politykę imperialną, a jej celem jest opanowanie całego BS, podobnie jak syjonistów.
  Z tego względu konflikt z Iranem musi wybuchnąć. Na razie Rosja musi sie przyjaźnić z ajatollahami, bo musi mieć do dyspozycji wywiad ik
  rański dzięki któremu może zwalczac wroga nr. 1 -przynajmniej propagandowo, jakim jest państwo islamskie. Uderzenie Rosji i tak wkrótce nastapi, w zależności jak sie dogada z Amerykanami i Izraelem.
  Rosja jeśli cche realizować swoje cele iperialne musi wkrótce uderzyc na Iran, ponieważ czas pracuje na jej niekorzyść.
  Przede wszystkim ceny ropy i gazu sądaalej zbyt niskie wystarczały na wojne w Syrii nie mówiąc o wojnie z Iranem. W chwili obecnej ledwo starcza pieniędzy na walke zIS w Syrii, ale juz nie na walke w Iraku.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:57:26
  Iran już trzyma na krótkiej smyczy Izrael i Arabię Saudyjską. Ameryka do czasu wyborów musi pozostać neutralna, Iran w ie też bardzo dobrze, że jest kluczem dla Ameryki do Chin. Na ppewno odbywaja się tajne rokowania dyplomatyzne pomiędzy USA a Iranem i jak widać Iran postawił Ameryce bardzo wysoko poprzeczkę. Więc jesli Ameryka wciąż chce być mocarstwem nr. 1, musi osiągnać porozumienie z Iranem przeciwko Chinom.
  Serdecznie pozdrawiam
 • @Stara Baba 15:48:06
  wiadomo od czasów starożytnych, że najlepiej prowadzić wojnę z wrogiem z dala od własnego terytorium. Więc stąd ponad stutysięczna armia irańska w Syri. To właśnie ta armia zabezpiecza szlak dostaw rakiet przeciwko Izraelowi, skutecznie szantażując Izrael i USA, iz jesli zaatakują Iran w przeciągu pół godziny iIzrael zostanie wymazany z mapy.
  Więc taka armia kjest jak najnbardziej potzrebna Iranowi na terenie Syrii, gdyż jak ciągle podkreślam w tytułąch moich notek walka o Iran toczy sie na terenie Syrii
 • @Anna-PK 15:59:18
  Na ofromnych irańskich złożach gazu ziemnego każde mocarstwo chc położyć swoją rękę, w tym i Rosja. O ile Iran nie ma wielkich ambicji mocarstwowych, to Rosja pretenduje do odgrywania wiodącej roli w świecie.
  Wojna w Syrii kosztuje gospodarkę rosyjską ogrone pieniądze, dodatkowo sankcje nie pozwalają rozwijać inne rodzaje broni, do których niezbędne są zachodnie komponenty, a te sa objete sankcjami.
  Wycofanie sie Rosji z Syrii byłoby jej upadkiem, więc Rosja musi brnąć w wojne z kolejnymi grupami dzihadystów. Na razie jej partnerem jest Iran, ale to sie wkrótce skończy, poniewaz Rosja blikuje Iranowi dostep z gazem do Europy.
 • @Ślepa Mańka 01:46:23
  Proszę pokazać jakiś dowód, publikację, że "Na razie jej partnerem jest Iran, ale to sie wkrótce skończy, poniewaz Rosja blikuje Iranowi dostep z gazem do Europy."
  Iran jest pod amerykańskimi sankcjami, nie może używać amerykańskiego dolara, więc proszę nie zmyślać.
 • @Oscar 16:06:56
  Rosja proponowała pośrednictwo w sprzedaży irańskiej ropy i gazu, ale warunki Iran odrzucił. Izrael szczuje Amerykanów przeciwko Iranowi, ale Ira wypowiedział sie jasno-jeśli Ameryka uderzy na Iran, Iran zaatakuje Izrael z Syrii i Libanu.
  Blokada Nordstream była ustawka pod dyktando Niemiec. Rosja i tak wybudowała wraz z Niemcami gazociąg do Europy z pominięciem Polski i Ukrainy.
  Siła Rosji jest dęta i Rosjanie świetnie rozgrywają zachód psychologicznie, ponieważ zachod chce robić interesy z Rosja. Na dzisiaj gospodfarka rosyjska nie jest w stanie pracować na dłutrwająca i większą wojnę niż w Syrii. Wojna z Iranem doprowadziłaby Rosje do katastrofy gospodarczej. Jeśli Rosja udferzy na Iran, to tylko wspólnie z USA i Turcją.
  O wagnerowcach wspominałam parokrotnie w kontekście początku rywalizacji militarnej Rosji z Iranem
 • @Anna-PK 01:59:57
  Nie mam zamiaru ujawniac swoich źródeł informacji, ale moje żródla informacji są sprawdzone. Iran jest co prawda pod amerykańskimi sankcjami, ale chińskimi juz nie. A Chiny płacą w USD. Więc Iran może używac dolarów do obrotu międzynarodowego.
  Ponadto Iran pokazał wielokrotnie że skutecznie broni swoich interesów.
 • @Ślepa Mańka 01:32:53
  Nie chcę mi się wierzyć że Iran ma w Syrii 100 tysięcy żołnierzy. Jakim wielkim logistycznym wysiłkiem jest utrzymanie tylu ludzi pod bronią w oddalonym państwie można zauważyć podczas wojny US z Irakiem gdzie wystawiono 130 tys US żołnierzy. Moim zdaniem jest to izraelska bujda.
  Tylko z perspektywy wyżywienia należy zaopatrzyć ich w około 200 tysięcy racji żywieniowych dziennie. Oczywiście najpierw należy to przewieźć przez nieprzyjazne tereny Iraku bo samolotem lub okrętem nie dostarczą.
  O tym od Wall Street Journall już się nie usłyszy.
 • @Ślepa Mańka 02:49:04
  "Nie mam zamiaru ujawniac swoich źródeł informacji, ale moje żródla informacji są sprawdzone. "
  _______________________
  Można sobie pomyśleć, że otrzymuje Pani informacje od tajemniczego Deep Throat. Tymczasem wiadomości na ten temat są powszechnie dostępne.

  Już w lipcu 2017 roku Sputnik oficjalnie poinformował, że drogi pomiędzy Rosją a Iranem się rozchodzą. Rosja ochłodziła stosunki z Iranem, dotychczasowym bliskim sojusznikiem, na rzecz dobrych relacji z Arabią Saudyjską i Izraelem.
  https://sputniknews.com/politics/201707261055899658-russia-iran-interests-syria/

  Sam Netanyahu tuż przed spotkaniem z Putinem, we wrześniu 2019, powiedział:' Nie sądzę, by Iran i Rosja się zbliżały, wręcz przeciwnie, widzę wiele sytuacji, w których Rosjanie i Irańczycy mają odmienne interesy."
  https://www.jpost.com/International/Netanyahu-I-dont-think-Russia-and-Iran-are-getting-closer-601464

  W październiku, 2019 nastąpiło wielkie zbliżenie pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską.
  Podczas wizyty Putina w Rijadzie Rosja i Arabia Saudyjska podpisały wielomilionowe kontrakty obejmujące inwestycje w sektorze lotnictwa, kultury, zdrowia, rolnictwa i zaawansowanych technologii.
  https://www.moneycontrol.com/news/business/commodities/russia-saudi-arabia-seal-key-oil-deal-4532941.html

  Jednocześnie Sputnik poinformował, że Chiny zerwały stosunki handlowe z Iranem i nie będą kupowały irańskiej ropy.
  Zatem Pani stwierdzenie, że Iran jest pod amerykańskimi sankcjami ale pod chińskimi już nie, nie jest zgodne ze stanem rzeczywistym.
  https://www.youtube.com/watch?v=EF8E20heIZQ
 • @AgnieszkaS 04:36:22
  A fuj... Jak można powoływać się na Sputnik? Przecież to zakłamana tuba Kremla!
  Liczyłem na poważne źródła.
 • @Jwu 19:51:05
  A ja pamiętam jak władze i media straszyły Polaków że ruska rura będzie miała szpiegowski światłowód i dlatego Polska nie może pozwolić na jej budowę.
  To był propaganda dla idiotów podobnie jak OFE i palmy...
 • @AgnieszkaS 04:36:22
  Nie gadajcie ze Iran się sam wyizolował (Rosja nie , Chiny nie , UE nie...)
  czyli co ? Iran nie sprzedaje ropy ?
  To z czego żyje ?
  Tu się rachunki nie zgadzają.
 • @AgnieszkaS 04:36:22
  Jednocześnie Sputnik poinformował, że Chiny zerwały stosunki handlowe z Iranem i nie będą kupowały irańskiej ropy...
  https://www.youtube.com/watch?v=EF8E20heIZQ

  Liczy Pani na to że ludzie nie znają angielskiego, czy (to drugie bardziej prawdopodobne) też Pani nie obejrzała tego filmiku, zmylona sensacyjnym tytułem?

  Jest tam podane, że chińska korporacja wycofała się z udziału (mniejszościowego) w rozwoju eksploatacji złóż w określonym rejonie Zatoki Perskiej. To oznacza, że Iran będzie musiał zwiększyć swój udział w inwestycji, ale nie że Chiny rezygnują z gazu.
 • @Stara Baba 04:16:41
  Jest to ogromny wysiłek logistyczny na zaopatrzenie takiej armii, ale nie jest nioe do wyobrażenia. Podczas II wojny wielokrotnie liczniejsze armie były jednak zaopatrywane. Ponadto ta armia jest rozlokowana po liczncyh bazach w Iraku i Syrii.
 • @AgnieszkaS 04:36:22
  Jeśli Pani wierzy sputnikowi, Pani sprawa. W Rosji i Chinach dalej jest mentalność komunistyczna-co innego się mówi, a co innego się robi, szczególnie jeśli idzie o politykę.
  Iran jest dla USA najważniejszy, jeśli idzi eo rozgrywki mocarstwowe z Chinami. Dużo łatwiej będzie narzucić Chinom swoje warunki przez USA, gdyby osiągniętyo porozumienie z Iranem.
  Za tzw. porozumieniem nuklearnym USA z Iranem będzie się kryło dużo ważniejsze uzgodnienie w sprawie relacji Chin i Iranu.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:47:26
  Jak trzeba, to Pani Agnieszka uwierzy w informacje podawane ze sputnika.
 • @Ślepa Mańka 13:28:59
  Toć wiem Maniu :))
  Symptomatyczne jest jednak to, że oskarżając innych o "filoruskość" sami podpierają się Sputnikiem albo RT :)
  A tak naprawdę to talmud jest dla nich latarnią morską.
 • @Ślepa Mańka 13:27:39
  "W Rosji i Chinach dalej jest mentalność komunistyczna-co innego się mówi, a co innego się robi, szczególnie jeśli idzie o politykę. "

  To nie komuniści wprowadzili hipokryzję do polityki. (I nie Żydzi). Proszę się obudzić i patrzeć się na świat i na ludzi realistycznie.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:54:50
  "A tak naprawdę to talmud jest dla nich latarnią morską"

  Talmud to ani latarnia ani katechizm. Są to zapisy debat i orzeczeń pisane i gromadzone na początku pierwszego tysiąclecia. Studiowanie Talmudu dla religijnych Żydów jest treningiem prawnym i do pewnego stopnia teologicznym. Mała mniejszość się w to angażuje dzisiaj, tak jak niewielu katolików studiuje Dunsa Szkota czy Tomasza z Akwinu.

  Jeśli popatrzymy się na debaty i orzeczenia chrześcijan z nieco nowszych czasów, znajdziemy niemniej dziwne rzeczy, na przykład jak palić żywcem heretyków i niedowiarków aby nie naruszyć kanonów, albo jak łamać umowy z niewiernymi.
 • @Ślepa Mańka 13:27:39
  "Za tzw. porozumieniem nuklearnym USA z Iranem będzie się kryło dużo ważniejsze uzgodnienie w sprawie relacji Chin i Iranu."

  Iran ma gaz i ropę, Chiny tego potrzebują. To się nie zmieni szybko bo Rosja potrzebuje czasu aby rozwinąć dostawy.
 • @Ślepa Mańka 13:28:59
  "Jak trzeba, to Pani Agnieszka uwierzy w informacje podawane ze sputnika."/Ślepa Mańka/

  Ja przynajmniej piszę otwarcie, Pani źródła pozostają tajemnicą.
 • @Pedant 13:19:03
  "Liczy Pani na to że ludzie nie znają angielskiego, czy (to drugie bardziej prawdopodobne) też Pani nie obejrzała tego filmiku, zmylona sensacyjnym tytułem?"

  W jakim celu wyciąga Pan tego rodzaju nieprawdziwe wnioski?
  Ślepa Mańka napisała, że amerykańskie sankcje nie mają wpływu na chińsko-irańskie stosunki handlowe, co nie jest prawdą.

  Chińskie przedsiębiorstwo państwowe National Petroleum wycofało się z umowy z Iranem na sumę 5 miliardów dolarów.

  Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif powiedział:"Zmagamy się z wieloma problemami w dziedzinie inwestycji z powodu amerykańskiej polityki maksymalnego nacisku"

  https://www.usnews.com/news/business/articles/2019-10-06/iran-says-chinese-state-oil-firm-withdraws-from-5b-deal
 • @Pedant 14:11:02
  5* za komentarz.
 • @AgnieszkaS 17:07:09
  "W jakim celu wyciąga Pan tego rodzaju nieprawdziwe wnioski? ... Chińskie przedsiębiorstwo państwowe National Petroleum wycofało się z umowy z Iranem na sumę 5 miliardów dolarów."

  Z konkretnej inwestycji w nowe złoża (gdzie głównym udziałowcem jest Iran). To nie oznacza "że Chiny zerwały stosunki handlowe z Iranem i nie będą kupowały irańskiej ropy..."
 • @Pedant 17:16:50
  Generalnie Chiny bardzo zmniejszyły zakup irańskiej ropy na rzecz ropy amerykańskiej. Iran rekompensuje straty sprzedając więcej do Indii.
 • @AgnieszkaS 17:46:21
  Powtórzę jeszcze raz aby do Pani dotarło:

  To nie oznacza "że Chiny zerwały stosunki handlowe z Iranem i nie będą kupowały irańskiej ropy..."
 • @Pedant 17:50:46
  Chodziło o zerwanie konkretnej umowy pod wpływem sankcji. Było to błędne uogólnienie, przyznaje uczciwie. Jednak Ślepa Mańka nie ma racji, że amerykańskie sankcje nie mają tutaj znaczenia. Sankcje mają wpływ na inwestycje Chińczyków i działanie systemu bankowego w Chinach. Już w 2018 roku chiński import ropy z Iranu spadł o 34 procent*, co uważam za duży spadek.

  https://financialtribune.com/articles/energy/94844/china-buys-more-oil-from-us-less-from-iran
 • @AgnieszkaS 18:04:53
  "Było to błędne uogólnienie, przyznaje uczciwie."

  Ja bym nie nazwał tego uogólnieniem, ale niech będzie.
 • @AgnieszkaS 18:04:53
  No właśnie - "sankcje USA".
  Jak oceniasz takie bandyckie praktyki? Tylko szczerze.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:19:20
  "Jak oceniasz takie bandyckie praktyki? Tylko szczerze."

  Jest to "cywilizowana" forma prowadzenia wojny z innym krajem.

  Ja również mam pytanie. Proszę o szczerą ocenę relacji rosyjsko-irańskich. Jak do tego zbliżenia Rosji z Arabia Saudyjską i Izraelem doszło? Czy przypadkiem Rosja nie porzuciła starego, już niepotrzebnego, sojusznika?

  :))
 • @AgnieszkaS 18:46:07
  Odpowiadam na drugie pytanie - Rosja rozmawia z wszystkimi i wszyscy chcą rozmawiać z Rosją. Z USA nikt. Takie są fakty.

  Co do Iranu to się nie przejmuj, żyją w dużej zgodzie choć jeszcze parę kart jest na stole. Tylko, że przy tym stole nie ma ropokradow...
 • @AgnieszkaS 18:46:07
  PS. O tych pastuchach pustynnych z AS to nawet szkoda gadać. Iran przez Houti zrobił im kuku i ograniczył wydobycie ropy o połowę...
  Ropa podrożeje i ucieszy się Iran i Rosja.
  Oj... To ty jesteś naiwna Agnisiu :))

  A ropokrady? Petrodolar przestanie istnieć bo to AS była gwarantem tego szwindla.
 • @Pedant 14:02:56
  To że sie kłamie jst typowe dla komunistów. Hipokryzja zawsze istniała w polityce i będzie dalej istnieć.
  W jakim punkcie jestem nierealistyczna?
 • @Pedant 14:13:13
  Rosja ma juz tylko świetnych dyplomatów. Gaz i ropa są dużo gorszej jakości od oferowanego na rynku przez resztę świata. TO dlatego Rosji bardzo zależy na zablokowaniu Iranowi możliowości eksportu gazu i ropy.
 • @AgnieszkaS 16:50:59
  Moje źródłą pozostaną tajemnicą. zawsze je weryfikuję.
 • @AgnieszkaS 18:04:53
  Sankcje sankcjami, a USA nie zabraniają amerykańskim kompaniom zakupu w Iranie dużych ilości metali ziem rzadkich. Trump dlatego ogłosił z wielkim przytupem sankcje dla Iranu, by mieć spokój z mediami kontrolowanymi przez Żydów. A Pani mysli że sakcj sa prawdziwe.
 • @Ślepa Mańka 02:40:54
  Agnisia swą wiedzę opiera na Sputniku :))

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930