Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
585 postów 2524 komentarze

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-Antonio Caldara-Vespro per la Messa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dzisiaj wracam do mojego cyklu Musica Sacra Barocca. Na poczatek piękny utwór Antoniego Caldara "Vespro per la Messa dei SS. Pietro e Paolo. Życzę Państwu samych przyjemnych wrażeń estetycznych.

 Znów po nieco przydługiej przerwie, wracam do mojego cyklu muzycznego Musica Sacra Barocca, w którym to od kilku lat staram sie prezentować utwory nieznanych w Polsce szerszej publiczności kompozytorów, lub kompozytorów znanych, ale za to ich dzieła grane bardzo rzadko,warte jednak wysłuchania.

Dzisiaj prezentuję kompozytora włoskiego baroku, Antonia Caldarę, który nie tak dawno został odkryty i dzisiaj przeżywa swój wielki renesans zainteresowania.  
Jak zwykle przedstawiam jego krótki życiorys za wikipedią.
Antonio Caldara (ur. 1670 lub 1671 w Wenecji, zm. 26 grudnia 1736 w Wiedniu)– włoski kompozytor barokowy.
Był synem skrzypka. Został chórzystą w Bazylice św. Marka. Tam też pobierał naukę gry na kilku instrumentach, prawdopodobnie pod okiem Giovanniego Legrenziego. W 1699 przeniósł się do Mantui, gdzie otrzymał posadę książęcego maestro di cappella. Pozostawał tam aż do 1707, kiedy to został kompozytorem na dworze Karola VI Habsburga w Barcelonie. W trakcie pobytu w Hiszpanii napisał kilka oper. Następnie przeniósł się do Rzymu, zostając maestro di cappella u księcia Ruspoli. Stworzył wtedy La costanza in amor vince l'inganno dla teatru w Maceracie. W 1716 otrzymał podobną posadę w Wiedniu, gdzie pozostał aż do śmierci w 1736.
Caldara jest najbardziej znany jako kompozytor oper i oratoriów. Libretto do niektórych z jego dzieł napisał Metastasio. Uznawany jest za prekursora szkoły starowiedeńskiej.
Życzę Państwu miłego słuchania utworu Vespro per la Messa dei SS  Pietro e Paolo, mając nadzieję że nie będzie to czas stracony.
Podaje link do Yutube: KgRIMg-IVeO lub wpisać proszę caldara vespro w wyszukiwarce.
 

 
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930