Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
585 postów 2524 komentarze

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-A.Scarlatti Il primo omicidio

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zapraszam Państwa dzisiaj do wysłuchania kolejnego dzieła mistrza z Neapolu będąc penwną że Państwo będą zadowoleni.

 Dzisiaj z serii Misica Sacra Barocca przedstawiam kolejne dzieło jednego z najważniejszych kompozytorów w historii muzyki, twórcy najważniejszej w historii muzyki neapolitańśkiej szkoły operowej Alessandra Scarlattiego „ Il primo omicidio overo Caino”.

Za wikipedią przypominam jego życiorys:
Alessandro Pietro Gaspare Scarlatti (ur. 2 maja 1660 w Palermo, zm. 24 października 1725 w Neapolu) – włoski kompozytor okresu baroku.
Pochodził z rodziny neapolitańskich muzyków. Drugi z ośmiorga dzieci Pietro Scarlattiego i Eleonory d’Amato. Brat Anny Marii Scarlatti, Melchiory Brigidy Scarlatti, Francesca Antonia Nicoli Scarlattiego i Tommaso Scarlattiego. Ojciec Pietra Filippo Scarlattiego oraz Domenica Scarlattiego. Z dziesięciorga dzieci z Antonią Anzalone (siedmiu synów i trzy córki), pięcioro dożyło wieku dojrzałego. Mając 12 lat zetknął się w Rzymie z takimi mistrzami ówczesnej muzyki jak Giacomo Carissimi, Bernardo Pasquini i Arcangelo Corelli. Możliwe, że kształcił się u Francesco Provenzale. Był dyrektorem konserwatorium w Neapolu, czołowym przedstawicielem operowej szkoły neapolitańskiej. W latach 1679–1683 był kapelmistrzem szwedzkiej królowej Krystyny.
Komponował głównie opery (115), ale także oratoria, msze, motety, kantaty, madrygały i psalmy. Jego syn Domenico Scarlatti (1685–1757) również był znanym kompozytorem.
Interesował się kulturą polską, wyrażając to np. poprzez oratorium „San Casimiro rè di Polonia”.
Warto dodać że od tego mało znanego w Polsce kompozytora czerpali pomysły muzyczne niemalże wszyscy późniejsi kompozytorzy, m.in. J.S.Bach i G.F.Haendel.
Zapraszam więc Państwa do wysłuchania tej niezwykle ciekawej i atrakcyjnej muzyki.
Ponieważ nie da się wkleić linka, podaję adres na youtube:
_QV57C7eRcl
Lub proszę wpisać Alessandro Scarlatti Il primo omicidio
 
 
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930