Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
585 postów 2524 komentarze

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-A.Scarlatti-La Santissima Annunziata

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Chciałabym przeprosić że nie można zamieścić wideo, ale ja umieszczam tylkoto co znajdę na youtube i jest w danej chwili jeszcze dostępne.

 Alessandro Scarlatti To kompozytor włoski epoki środkowego baroku, jeden z najważniejszych w historii muzyki i prawdziwych tytanów muzyki baroku, przez niemal wszystkich uważany za twórcę neapolitańskiej szkoły operowej Z jego pomysłów muzycvznych czerpali niemal wszyscy kompozytorzy późnego baroku, nawet J.S.Bach i G.F.Haendel.

Oto jego życiorys za wikipedią:
Pochodził z rodziny neapolitańskich muzyków. Drugi z ośmiorga dzieci Pietro Scarlattiego i Eleonory d’Amato. Brat Anny Marii Scarlatti, Melchiory Brigidy Scarlatti, Francesca Antonia Nicoli Scarlattiego i Tommaso Scarlattiego[1]. Ojciec Pietra Filippo Scarlattiego oraz Domenica Scarlattiego. Z dziesięciorga dzieci z Antonią Anzalone (siedmiu synów i trzy córki), pięcioro dożyło wieku dojrzałego[2]. Mając 12 lat zetknął się w Rzymie z takimi mistrzami ówczesnej muzyki jak Giacomo Carissimi, Bernardo Pasquini i Arcangelo Corelli. Możliwe, że kształcił się u Francesco Provenzale[3]. Był dyrektorem konserwatorium w Neapolu, czołowym przedstawicielem operowej szkoły neapolitańskiej. W latach 1679–1683 był kapelmistrzem szwedzkiej królowej Krystyny.
Komponował głównie opery (115), ale także oratoria, msze, motety, kantaty, madrygały i psalmy. Jego syn Domenico Scarlatti (1685–1757) również był znanym kompozytorem.
Interesował się kulturą polską, wyrażając to np. poprzez oratorium „San Casimiro rè di Polonia”.
Dzisiaj w mojej serii muzycznej prezentuję jego kolejne dzieło „La Santissima Anunziata” . Jego twórtczość religijna był najmniej znana dopiero w ostatnich latach przeżywa wielki renesans.
Myślę że Państwo się nie zawiodą i docenią geniusz wielkiego kompozytora, który wywarł wiellki wpływ na muzykę. Życzę Państwu samych przyjemnych chwil w obcowaniu z muzyką Alessandra Scarlattiego.
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930