Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
585 postów 2524 komentarze

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-J.D.Heinichen-Missa nr 12

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Aż mi się wierzyć nie chce że to mój pięćsetny wpis na neonie. Z tej okazji prezentuję jednego z moich ulubionyck kompozytorów J.D.Heinichena od niego też zaczynałam prezentować moj cykl muzyczny poświęcony muzyce sakralnej.

 Johann David Heinichen należy do moich ulubionych kompozytorów epoki baroku zapomnianych i teraz odkrywanych na nowo. Był wielkim przyjacielem J.S.Bacha, który go uważał za zdolniejszego od siebie, ale lenia który marnuje swój talent. Podczas gdy J.S.Bach tworzył w Lipsku, Heinichen po sukcesach we Włoszech osiadł w Dreznie i tam komponował swoje wspaniałe utwory pełne melodii i słońca Italii

Oto jego życiorys za wikipedią:
Johann David Heinichen (ur. 17 kwietnia 1683 w Krauschwitz k. Weissenfels, zm. 16 lipca 1729 w Dreźnie– niemiecki kompozytor i teoretyk muzyki działający w okresie późnego baroku.
Jego ojciec, Michael Heinichen, studiował muzykę w słynnej Thomasschule w Lipsku, połączonej z Thomaskirche, następnie był kantorem w Pegau i pastorem w wiejskim kościele w Krauschwitz. Johann David również uczył się w Thomasschule u Johanna Schelle i Johanna Kuhnauz (klawesyn). Uczniem w tej szkole był też przyszły kompozytor Christoph Graupner.
W latach 1702–1706 studiował prawo w Lipsku, a następnie praktykował w Weissenfels do 1709. W tym czasie również komponował; w 1710 napisał pierwszy traktat muzyczny. W 1717 razem z Johannem Sebastianem Bachem (z którym się przyjaźnił) pracował na dworze księcia Leopolda von Anhalt-Cöthen. Następnie był kapelmistrzem na dworze Augusta II Mocnego. Jego uczniem był Johann Georg Pisendel.
W roku 1721 Heinichen ożenił się w Weissenfels i miał jedno dziecko, które urodziło się w styczniu roku 1723. Zmarł na gruźlicę w 1729.
Skomponował wiele mszy, magnifikatów, kantat, arii.
Dzisiaj w serii Musica Sacra Barocca prezentuję kolejną mszę nr. 12 i myślę że nie sprawię Państwu zawodu. Dawno temu na neon24.pl zaczęlam prezentacje muzyki zapomnianych kompozytorów epoki baroku właśnie od J.D.Heinichena. Życzę Państwu samych przyjemnych wrażeń.

KOMENTARZE

 • Olśniewający barok !
  Muzyka w baroku osiągnęła szczyt swojej możliwości !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach .
 • Witam Pani Mario
  Nie umiem się przekonać ani do baroku, ani do muzyki sakralnej, ale wysoko cenię Pani zainteresowania, jak również znawstwo i konsekwencję w ich prezentowaniu. Wyczuwam powinowactwo dusz. Ja też nie zauważyłem kiedy licznik Neonu wystukał mi pierwsze tysiące… 5* Pozdrawiam przyjaźnie BJ
 • @ele 10:34:30
  Oczywiście że tak ale niektórzy uważają inaczej.
  Pozdrawiam
 • @Bogusław Jeznach 11:03:42
  Panie Bogusławie.
  Wiek robi swoje i ja w natłoku bieżących spraw nie mam czasu na pisanie notek. Sprawy rodzinne i zawodowe stawiam na pierwszym miejscu więc stąd taka obecnie rzadka obecność. Również zdrowie pozostawia wiele do życzenia więc jedynie czym mogę się cieszyć to tylko muzyką jeśli chodzi oczywiście o moje zainteresowania.
  Również pozdrawiam Pana przyjaźnie

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930