Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
585 postów 2524 komentarze

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-Mateusz Zwierzchowski-Requiem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mam ogromną przyjemność przedstawić muzykę polską epoki baroku, nieznanego kompozytora Mateusza Zwierzchowskiego w znakomitym polskim wykonaniu. Życzę Państwu samych przyemności.

 Dzisiaj z serii Musica Sacra Barocca mam wielką przyjemność przedstawić Państwu utwór polskiego kompozytora okresu późnego baroku, „Requiem” Mateusza Zwierzchowskiego, w znakomitym polskim wykonaniu z późnych lat 60-tych ubiegłego wieku. Wiemy jak wyglądała promocja muzyki klasycznej na płytach za czasów komuny, w porównaniu chociażby z NRD, Węgrami, czy ZSRR. W promocji muzyki klasycznej za komuny nasz kraj pozostawał daleko w tyle za pozostałymi krajami komunistycznymi, ale na pocieszenie zawsze przed Albanią.

Oto życiorys Mateusza Zwierzchowskiego zupełnie nieznanego szerzej polskiego kompozytora okresu późnego baroku za wikipedią.
Mateusz Zwierzchowski (ur. 1713, zm. 14 kwietnia 1768 w Gnieźnie) – polski dyrygent, organista i kompozytor.
Pochodził z rodziny szlacheckiej. Początkowo uczył go ojciec, Andrzej, skrzypek i organista katedry gnieźnieńskiej. W 1723 został wraz z ojcem przyjęty do kapeli katedry. Kontynuował naukę w szkole katedralnej i należał do schola cantorum. Po śmierci ojca (w 1735) kapituła przejęła nad nim opiekę i wyznaczyła dwóch protektorów-kuratorów.
W 1735 Zwierzchowski został organistą kościoła metropolitalnego w Gnieźnie, co świadczy o nabytych już wysokich kwalifikacjach. W 1738 powierzono mu dodatkowo stałą pieczę nad szpinetem. Drobne naprawy tego instrumentu wykonywał samodzielnie.
Od 1750 do końca życia Zwierzchowski był kapelmistrzem kapeli katedralnej. Zajmował się też komponowaniem i sprawami organizacyjnymi kapeli. Na jego wniosek zostały zakupione dla zespołu 4 trąbki, 4 rogi i flet poprzeczny; wielokrotnie sprowadzał wybitnych fachowców do ulepszania i naprawy organów. Dbał też o repertuar kapeli; w ciągu 33 lat działalności pozyskał ok. 260 kompozycji różnych autorów (sam był autorem części z nich), niestety pożar katedry w 1760 pochłonął niemal cały zbiór. 18 lat po śmierci Zwierzchowskiego jego syn Jakub przekazał kapeli odziedziczone po ojcu autografy mszy, nieszporów i symfonii, ale i one uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej.
 Zapraszam więc do wysłuchania tego pięknego utworu polskiego kompozytora, będąc pewną że po wysłuchaniu na pewno Państwo nie będą żałowali czsu poświęconego tej polskiej muzyce.

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930